Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco k bylinkám

27. 8. 2006

                                       Sběr léčivých bilinek:Sběr léčivých bylin

Trendem dnešní doby je návrat k přírodě a využívání jejích zdrojů k léčbě a úlevě při různých potížích. Některé bylinky lidstvo využívá od pradávna, jiné si svou popularitu získaly až v poslední době díky novým vědeckým výzkumům. Chemické léky se často vyznačují nežádoucími vedlejšími účinky, časem ztrácejí léčebný efekt. Ani užívání léčivých bylin se neobejde bez rizika. Abychom mohli bylinky bezpečně používat, měli bychom sbírat jen ty doporučené k domácímu použití. Některé léčivky mohou být v rukou laiků velmi nebezpečné.

Léčivé byliny můžeme sbírat nejen pro vlastní spotřebu, ale i jako netradiční způsob přivýdělku. Je to zajímavé zvláště pro ženy na mateřské, studenty, důchodce ale i děti. Do sběru se mohou zapojit i školy. Jednotlivci mohou tímto způsobem získat kolem 5 až 20 tisíc za sezónu, ti nejaktivnější dokonce až 70 tisíc. K tomu je potřeba dobře poznat sbíranou bylinu a také znát podmínky jejího sběru a sušení. Není na škodu zjistit si, zda je o vámi vytipovanou bylinu zájem.
Pažitka

Jde o drobnou vytrvalou cibulovinu s dlouhými dutými listy. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, vitaminy C, B a karoten. Ze stopových prvků vápník, draslík, fosfor a železo. Obsahuje éterické oleje.

Využití: Většinou ji vyžíváme v kuchyni, do polévek, salátů, pomazánek, jako posypku na chleba. Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení.
 Poupaty a květy můžeme zdobit saláty a různé jiné pokrmy.

Pěstuje se také jako okrasná bylina pro přilákání včel a odpuzení mšic a houbových chorob na jiných rostlinách. Z listů se dělá postřik na jabloně se stejným účinkem.
V kytici je krásná v kombinaci s jinými bylinami, například se žlutozelenými květy kontryhele. Usušenou lze použít i do suchých vazeb.

Kopr vonný

kopr vonnýJednoletá bylina vysoká 45-75 cm s jemnými modrozelenými listy. Kvete v létě drobnými žlutými květy v okoličnatých květenstvých. Semínka jsou bohatá na silice, vápník, fosfor a jiné minerální látky. obsahuje vitamin C a A.

Využití: Listy se používají především v kuchyni do polévek, do bramborových salátů, do jídel z ryb, do omáčky, pečiva, pomazánek, měkých sýrů apod., do grilovaných jídel. Vaří se s novými bramborami. 
U kojících matek podporuje tvorbu mléka.
Do nakládané zeleniny se nejlépe hodí kvetoucí vrcholky rostliny, ale můžeme použít semena i listy.
Semena se přidávají do koupele k posílení nehtů. Žvýkají se pro sladší dech. Používají se při neslané dietě pro velký obsah minerálních solí. Při špatném trávení, nadýmání, škytavce, žaludečních křečích, nespavosti a kolice se používá extrakt ze semen.

Tymián obecný a mateřídouška obecná

tymián Tymián a mateřídouška jsou příbuzné bylinky pocházející ze Středomoří. Jde o vytrvalý stálezelený polokeřík. Mateřídouška vytváří poléhavé keříky, zatímco tymián spíše vzpřímené. Listy jsou většinou malé podlouhlé, ale i oválné. Od května do října kvete vonnými růžovými, bílými a fialovými květy. Ve volné přírodě najdeme mateřídoušku na prosluněných kamenitých stráních. Tam je jejich vůně nejintenzivnější.
Pěstuje se v mnoha pestrobarevných podobách.
Mají podobné vlastnosti a účinné látky. Obsahuje mimo jiné silice s thymolem, který je silně desinfekční, třísloviny a flavonoidy.

Třezalka tečkovaná

třezalka tečkovanáJe trvalka rostoucí běžně ve volné přírodě na slunečných loukách, kolem polí a cest. Kvete v červnu až srpnu jasně žlutými květy, které jsou posety jemnými červenými tečkami, což jsou olejové žlázky. Dorůstá výšky 30-100 cm.

Využití: Třezalka má zklidňující (sedativní) účinky. Může se využívat při podpůrné léčbě nervového neklidu, poruchách spánku a lehkých depresích.
Pomáhá při léčení zánětů dýchacích cest. Stimuluje vylučování žaludečních šťáv a žluče.
Třezalkový olej má hojivé účinky, které se využívají při léčení popraskané kůže, zánětů kůže, popálenin. Při nespavosti a nervozitě se přidává i do koupele.
Mladé listy se přidávají do salátů.

Sedmikráska obecná

Sedmikráska obecnáSedmikráska je dobná vytrvalá bylinka kvetoucí od jara do podzimu jednoduchými nebo plnými, bílými či růžovými květy se žlutým středem. Dorůstá výšky 8-15 cm.

Využití: Podporuje vykašlávání a uvolňuje hleny. Z květů lze připravit sirup či med nebo je sušené přidat do čajových směsí proti kašli.
Nálev ze sedmikrásky nebo čerstvé drcené listy použité zevně mohou sloužit jako obklad na podlitiny, kožní vyrážky a jiná drobná poranění. Jako nálev pomáhá také při průjmech.
Květy i mladé listy jsou dobré do salátů. Drobnější květy můžete ponechat celé, u větších oddělte okvětní lístky. Kandovanými květy můžeme zdobit zákusky apod.
Pro ozdobu se květy přidávají do směsí potpourri. 

Dobromysl obecná - oregano

Tato vytrvalá keříkovitá bylina je u nás známa též pod názvem oregano. Je příbuzná naší jednoleté majoránce. Je velmi rozšířená od Středozemí po Skandinávii. Středoevropská dobromysl obsahuje méně silic a je vhodná jako léčivá rostlina, zatímco do kuchyně se hodí spíš středozemní „oregano“. Je součástí provensálského koření (dobromysl, rozmarýn, tymián, saturejka, majoránka).
Obsahuje silice, třísloviny a hořčiny.

Využití: Čaj z květů podporuje vykašlávání, používá se při léčbě nachlazení a bolestí hrdla. Pomáhá při poruchách trávení a zažívacích potížích z nervového vypětí. Také proti žlučníkovým potížím, bolestem hlavy nervového původu, při podrážděnosti a celkovém vyčerpání. Uklidňuje nervy a pár kapek silice na polštáři navozuje příjemné usínání. Rovněž při menstruačních bolestech.
Pampeliška - smetanka lékařská

Pampeliška je trvalka rozšířená po celém světě. Od května do začátku podzimu kvete zlatě žlutými vonícími květy na dutých stoncích. Při poranění roní pampeliška bílou hořkou tekutinu, odtud název „smetanka“.
Účinné látky v ní obsažené jsou inzulin, hořčiny, třísloviny a draselné soli.

Využití: Výluh z kořene pomáhá při poruchách trávení, při plynatosti, pocitu plnosti, při poruchách odtoku žluči a jako močopudný prostředek a prostředek k pročištění krve.
Pampelišková nať se užívá ve formě nálevu. Obsahují hodně vitaminu C a již zmiňované hořčiny a třísloviny. Čerstvé listy se přidávají do salátů.
Z rozvitých květů se připravuje výborný med, který se dobře hodí k doslazování čaje.
Bez černý

Bez je u nás velmi běžně rostoucím keřem, který je v květnu až červnu bohatě obsypaný smetanově bílými latami květů. Koncem léta na něm dozrávají tmavě fialové až černé bobule – bezinky. Vyskytuje se planý v houštinách, na okrajích lesů a zastavěných plochách. Květy  i plody obsahují množství vitamínů, flavonoidy, třísloviny, slizy, silice a jiné prospěšné látky.

Využití: Květy – při léčení nachlazení a chřipky. V kombinaci s lípou a mateřídouškou pomáhají proti kašli. Podporují pocení. Mají diuretické (močopudné) účinky.
Přidávají se do kosmetických přípravků, k výrobě šumivých nápojů, sirupů a do ovocných salátů.
Plody – k výrobě léčivých sirupů, šťáv, vín, džemů, rosolů a marmelád s vysokým obsahem vitaminů a látek blahodárně působících na krvetvorbu.
Listy – mají repelentní účinky proti hmyzu. V mastech pomáhají při kožních potížích.

Třapatka nachová - Echinacea

Echinacea, třepatka nachováJe asi nejznámější léčivou rostlinou této doby. Její původ je v severní Americe. Tvarem květu připomíná kopretinu, její střed je však vypouklý a pokrytý bodlinami. Z devíti odrůd je u nás nejrozšířenější Echinacea purpurea – třapatka nachová.Obsahuje silice, mastné kyseliny palmitovou a lonolovou, ß-sitosterol, fenolické látky, polysacharidy, pentadecadien.

Využití: Echinacea má celou řadu léčivých účinků. Nejvýznamnější je její vliv na posílení imunity organismu. Aktivuje bílé krvinky, které jsou zodpovědné za obranu organismu před infekcemi a zároveň produkují protilátky. Echinacea je přírodní antibiotikum působící proti infekcím, bakteriím a virům. Používá se jako doplněk léčby nemocí horních dýchacích cest, při nachlazení, pomáhá při léčbě chřipky, angíny, zánětů dutin.
Zevně pomáhá při hojení ran a zánětlivých kožních onemocněních
Kontryhel obecný

Kontryhel je běžně rozšířená vytrvalá bylina, 15-45 cm vysoká, listy dlaňovitého tvaru mívají uprostřed kapičku „rosy“, je to tekutina, kterou listy vylučují. V létě kvete drobnými žluto zelenými kvítky. Listy obsahují třísloviny, silice, hořčiny, glykosidy a minerální látky, mají vysoký obsah vitaminů.

Využití:
 Kontryhel se používá hlavně v ženských čajových směsích, pomáhá při bolestivé menstruaci a při zánětech ženských orgánů. Bývá součástí ústních vod a do kloktadel k zastavení krvácení z dásní. V kosmetice  k napařování obličeje při léčbě akné a jako tonikum. Má protikřečové účinky, pomáhá při průjmech, nadýmání a při poruchách trávení. Doporučuje se i při redukční dietě. Lze ho využít i v kuchyni při přípravě polévek, zeleninových příloh, masových nádivek apod.Heřmánek lékařský (pravý)

Heřmánek pravýJednoletá bylina s větvenými stonky dlouhými až 45 cm má nezaměnitelnou typickou vůni. Roste ve velkých skupinách na polích a kolem cest. Kvete od května do srpna. Květy jsou drobné bílé s vystouplým žlutým dutým středem.
Heřmánek je velmi oblíbená bylina se širokým spektrem použití. Obsahuje silice, flavonoidy, kumarin, hořčiny a slizy. Jeho účinek je protizánětlivý, hojivý, atibakteriální, deodorační a protikřečový.

Využití: Jako čaj napomáhá trávení, působí proti nadýmání a křečím a působí mírně sedativně, proto se používá do dětských čajových směsí. Napomáhá ke zmírnění bolestí při prořezávání zubů. Jako obklad na rány má stejný účinek. Uklidňuje pokožku podrážděnou přílišným sluněním. Přidává se do koupelí, krémů, ústních a pleťových vod. Éterický olej z čerstvých květů se využívá při léčení mnohých onemocnění jako je např. ekzém a astma. 
 
Nemoci a bylinky

Horečka
-    čaj z lipového květu + květu černého bezu
-    „octové“ ponožky
-    vlažné zábaly předloktí
-    event. vlažná sprcha

Kašel
-    na vykašlávání – čaj z lípy, divizny, jitrocele
-    na suchý kašel – čaj z podbělu, lípy, tymiánu
-    šťáva z cibule = cibuli nakrájet na plátky, posypat cukrem/ zalít medem, nechat uležet v lednici, dokud cibule nepustí šťávu

Bolest v krku
-    šalvějový čaj (ne při kojení)
-    zábal z cibule na krk
-    kloktat – vodu se solí nebo propolisem
Jarní očista

Již naši předkové pokládali období mezi Masopustem a Velikonoci za postní, proto v této době jedli velmi střídmě. Do Velikonoc ještě nějaký ten den zbývá, tak proč toho nevyužít k nějaké té jarní očistné kúře? Potřebného materiálu máme kolem sebe dost, stačí zajít kousek do přírody, kde se vše přímo nabízí. Každý z nás se jistě setkal s nepříjemným pálením a svěděním, které způsobuje dotek s kopřivou. Tato rostlina, i přestože se jí většina lidí vyhýbá, působí na náš organizmus přímo blahodárně. Zvláště na jaře, kdy naše tělo a mysl po zimě potřebuje pořádně nastartovat. Jelikož podporuje celkovou látkovou výměnu, trávení a čištění krve, patří mezi suroviny vhodné k jarním bylinným kúrám.

 Kopřivový čaj připravíme velice jednoduše: jednu lžíci mladých kopřivových výhonků zalijeme šálkem vařící vody, necháme 10 minut louhovat pod pokličkou a pak scedíme. Nic se ale nesmí přehánět, i pití kopřivového čaje má svůj řád. Při konzumaci tří až čtyř šálků čaje denně můžeme pokračovat v kúře maximálně tři týdny.
Cibule kuchyňská a šalotka

Cibuli jistě velmi dobře znáte. Je pro nás samozřejmou součástí kuchyně, ale možná ani netušíme, že zdravější bylinu snad ani nenajdeme. Obsahuje C vitamin, vitaminy skupiny B, E a  zelená nať má hodně provitaminu A. Je bohatá na minerální látky, jako je draslík, síra, vápník, fosfor či železo. Obsahuje silice s antibakteriálními účinky.
Šalotka má proti cibuli kuchyňské více silice, více vitaminu C i cukrů, a také více vody. Je rovněž velmi bohatá na minerály.

Využití: Prospívá diabetikům, používá se při revmatických potížích, při bronchitidě, chřipce a nachlazení, při astmatu. Stimuluje srdeční činnost, snižuje krevní tlak. Má hojivé účinky, po bodnutí hmyzem zmírňuje bolest a otoky. Používá se při zácpě.

Bez cibule se neobejdeme v kuchyni. Nejzdravější je v syrovém stavu jako surovina přidávaná do salátů, pomazánek, k přizdobení pokrmů. Čerstvou nať používáme podobně jako pažitku na chléb či do polévky. Ne každý však čerstvou cibuli pro svou štiplavou chuť vyhledává.
Šalvěj lékařská

šalvěj lékařskáVytrvalý polokeř s protáhlými šedozelenými vrásčitými plstnatými listy, které na zimu neopadávají. Kvete v červenci a srpnu modrými nebo fialovými květy. Dorůstá 50 až 100 cm. Svůj původ má ve středomoří. Pěstuje se jako léčivka bohatá na silice, třísloviny a hořčiny, ale její pestrobarevné odrůdy jsou velmi oblíbené i v okrasných zahradách. Některé z těchto druhů šalvěje nejsou jako koření vhodné.

Využití: V kuchyni ji musíme používat s mírou, protože má velmi výrazné aroma. Používá se k tučným masům, k rybám, do nádivek, paštik, luštěninových a zeleninových salátů.
Její léčivé vlastnosti se nejvíce využívají při kašli a bolestech v krk. Potlačuje pocení. Kloktání šalvějového čaje pomáhá při bolestech zubů. Šalvěj má silný dezinfekční a protizánětlivý účinek. Používá se při poruchách trávení a při žlučníkových potížích. Koupel pomáhá proti plísním na nohou.
Šalvěj by se neměla používat v období těhotenství a kojení. Snižuje tvorbu mateřského mléka..

 
Meduňka lékařská

Meduňka lékařská

Tato vytrvalá, bujně rostoucí rostlina, dorůstající až 80cm, pochází z oblasti středomoří. Tvoří husté trsy. Světle zelené, vejčité, zubaté listy, vyrůstají z čtyřhranného stonku. Mají příjemnou citronovou vůni. Kvete drobnými bílými nebo růžovými květy. Meduňka obsahuje silice, třísloviny, hořčiny, sliz, pryskyřice, vitaminy a je bohatá na minerální látky.

 


Zázvor lékařský

zázvorZázvor je vytrvalá tropická rostlina. Jeho léčivé schopnosti jsou v indické medicíně využívány již po staletí. K léčení je vhodný jak čerstvý, tak i sušený. Vyrábí se z něj nálev, odvar, tinktura, mletý lze koupit v lékárně v podobě tablet. Účinné látky obsažené v jeho oddencích optimálním způsobem ovlivňují procesy trávení. Zmírňují pocit plnosti a těžkosti po požití stravy, časté říhání, pálení žáhy, nadýmání, plynatost a nucení na zvracení. Zázvor také potlačuje nevolnost spojenou s jízdou autem či autobusem. Působí příznivě na krevní oběh, podporuje pocení, pomáhá při nachlazení, usnadňuje vykašlávání. Pomáhá i při střevních chřipkách. Má protizánětlivé účinky. Zázvor působí jako účinné afrodisiakum.
Aloe vera

aloe vera- Aloe patří k nejstarším léčivým rostlinám na zemi. Je to sukulentní tropická rostlina odolná vůči suchu. Tvoří trsy růžic s krátkými masitými, špičatými, pilovitými listy. V Asii a na Dálném Východě se pěstovala již 500 let před Kristem a byla používána k tišení vnějších i vnitřních bolestí. Alexandr Veliký její pomocí nechal léčit rány svých zraněných vojáků. 

Využití: Neměla by chybět v žádné přírodní lékárně. Aloe Vera tlumí bolest a urychluje hojení menších popálenin a zranění. Stačí jen jednoduše odstřihnout list a vytékající šťávou potřít ránu. Méně známe je, že pití kvalitně zpracované dužiny (nesmí obsahovat aloin, který se nachází ve slupce listu) má vynikající ozdravné účinky. Společné působení až 280 mikronutrientů vás oživí, naladí a ozdraví, že se budete cítit po všech stránkách lépe.
Levandule lékařská

levanduleLevandule pochází ze středomoří. Jistě znáte z obrázků nádherná fialová pole z těchto oblastí. Pěstuje se v mnoha druzích kvetoucích v polovině léta fialově, ale i modře, růžově a bíle. Ty se kromě barvy liší i obsahem vonných silic. Jde o vytrvalý stálezelený hustě větvený keřík v našich podmínkách vysoký až 50 cm.

Využití: Pro vysoký obsah silic a tříslovin a pro její uklidňující účinky na celé tělo se zevně používá do koupelí, pleťových vod, masážních olejů. Má velký význam v aromaterapii. Vdechování levandulové vůně uklidňuje, zahání depresi a navozuje klidný spánek.
Její sušené  květy se velmi dobře hodí do suchých vazeb. Sušená levandule uchovávaná v plátěných pytlících mezi šatstvem, odhání moly.

 

Náhledy fotografií ze složky Biliny

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

xxx

(xxx, 18. 5. 2007 10:46)

debilita